Sony SEL35F18F Camera Lens
Product Info
Delivery Related
Key Features
Description
Specifications
Customer Reviews
add to compareCompare
remove from compareRemove from Compare
Sony SEL35F18F Camera Lens
Delivery Related
Apply
Please enter a pincode.
Key Features
  • Dust and moisture-resistant design
  • Standard prime lens with fast F1.8 aperture
  • 9-blade circular aperture for smooth bokeh
  • Quiet, reliable AF tracking for movies as well as stills
See More
  • Description
    A fast, versatile prime for all occasions
    * This SONY SEL35F18F Camera Lens image is for illustration purpose only. Actual image may vary.
    Compact and lightweight with full-frame coverage
    Thanks to innovative optical design, this large-aperture lens weighs a mere 280 g (9.9 oz) and is just 65.6 mm in diameter by 73 mm in length. Convenience and mobility come with superb image quality, making it a great all-around choice for stills and movies. It is a full-frame lens, but also balances well with APS-C bodies, providing an equivalent focal length of 52.5 mm that is ideal for portraits and snapshots.
    High corner-to-corner resolution from the widest aperture
    Versatile and reliable for a range of shooting situations
    Lens Configuration
    MTF Chart
    Lens Controls
    1. Focusing ring 2. Focus hold button 3. Focus mode switch
    FE 35 mm F1.8 compatibility
    Some camera bodies may require soft update for full functionality.
  • Specifications
    General Information
    • Item Code
    • Brand
        Sony
    • Model
        SEL35F18F
    Lens Configuration
    • Elements
        11
    • Filter Diameter
        55 mm,55 mm
    • Focal Length
        52.5 mm,35 mm
    • Groups
        9
    • Lens Type
        Prime Lens
    • Max. Aperture
        F1.8,1.8
    • Max. Magnification
        0.24x,0.24x
    • Min Aperture
        F22,22
    • Motor Type
        Linear Motor
    Usage Details
    • Compatible With
        FE 35 mm F1.8