Sony G Master SEL200600G 200 - 600 mm Super-Telephoto Lens
Product Info
Delivery Related
Key Features
Description
Specifications
Customer Reviews
add to compareCompare
remove from compareRemove from Compare
Delivery Related
Apply
Please enter a pincode.
Key Features
  • Direct Drive SSM for Quiet, Highly Precise Focus Lens Control
  • Advanced Optical Design
  • Five ED Glasses for Entire Zoom Range
  • Sony Nano AR Coating to Eliminate Flare and Ghosting
See More
  • Description
    Boasting exceptional optics, a complete feature set, and outstanding speed in all aspects, the Sony Camera Lens FE 200–600 mm F5.6–6.3 G OSS easily takes its place as the telephoto zoom for professionals. Optimized for speed, this lens is equipped with a fast and constant aperture that will be an asset in creating images with shallow depth of field. Bokeh is made even better by the implementation of an eleven-blade aperture. ED glass elements that suppress chromatic aberration for maximum resolution and natural colour. The G lens has a lightweight design that helps in agile shooting and makes it easy to carry wherever you go to be an ideal photography partner for you.
    Explore the world with 200–600 mm zoom
    Perfect for wildlife and more, this 200–600mm super-telephoto zoom can reach as far as 840mm or 1200mm with 1.4x and 2.0x teleconverters, with full G lens quality and AF performance. Aspherical and ED glass elements achieve superb resolution throughout the zoom range, while Sony's Nano AR Coating cuts flare and ghosting. The bokeh is gorgeous, too.
    Zoom to 600 mm, or 1,200 with teleconverter
    Compatible with optional 1.4x and 2.0x teleconverters, for a maximum focal length of 840 mm or 1,200 mm at F13. Both teleconverters are top quality, with outstanding image quality and AF performance. Zoom and aperture range with the 1.4x teleconverter is 280–840 mm, F8–9. With the 2.0x teleconverter, the ranges are 400–1,200 mm, F11–13.
    High resolution throughout the zoom range
    Fast, precise AF keeps up with swift subjects
    Beautiful, natural G lens bokeh
    Excellent control and reliability in the field
    Nano AR Coating stops flare and ghosting
    3-mode Optical SteadyShot
    Fast, precise AF tracks swift subjects
    Three customisable focus hold buttons
    Focus range limiter for faster focus
    Dust and moisture resistant design
    Fluorine front-element coating
    Natural, linear manual focus response
    Removable tripod mount
  • Specifications
    General Information
    • Item Code
    • Brand
        Sony
    • Series
        G Master
    • Model
        SEL200 600G
    • Prime lens / Zoom lens
        Zoom Lens
    Lens Configuration
    • Elements
        24
    • Filter Diameter
        95 mm,95 mm
    • Focal Length
        200 to 600 mm,200 - 600 mm
    • Groups
        17
    • Lens Type
        Telephoto Lens
    • Max. Aperture
        F5.6to F6.3,5.6 - 6.3
    • Max. Magnification
        0.2x,0.2x
    • Min Aperture
        F32 to F36,32 - 36
    Usage Details
    • Compatible With
        FE 200–600 mm F5.6-6.3 G OSS