LG NANO NU885 Series 139.7 cm (55 inch) Nanocell Ultra HD webOS TV, 55NU885BPLA, Black
Product Info
Delivery Related
Key Features
Description
Specifications
Customer Reviews
LIMITED_TIME_OFFER
add to compareCompare
remove from compareRemove from Compare
Delivery Related
Apply
Please enter a pincode.
Key Features
  • Resolution: Ultra HD (4K) Display (3840 x 2160)
  • TV Operating System: WebOS
  • Connectivity: 3 HDMI and 1 USB ports
  • Sound Output: 20 Watt
See More
  • Description
  • Specifications
    General Information
    • Item Code
    • Brand
        LG
    • Series
        NANO NU885 Series
    • Model
        55NU885BPLA
    • Colour
        Black
    TV Display
    • Display Technology
        Nanocell
    • Display Type
        Ultra HD
    • HDR
        Yes
    • Refresh Rate
        60Hz
    • Screen Resolution
        4K (3840 X 2160)
    • Screen Size
        51 - 55 inch
    • Screen Size (Diagonal)
        139.7 cm - 55 inch
    TV OS
    • TV Operating System
        webOS
    HDMI & USB Ports
    • HDMI (ARC)
        Yes
    • No of HDMI Ports
        3XHDMI 2.0
    • No. of USB Ports
        1
    • USB
        v2.0
    TV Audio Related
    • No. of Channels
        2.0Ch
    • Rated Speaker Output Power (RMS)
        20W
    • Surround Sound Technology
    • TV Speaker Type
        2 Ch
    TV Connectivity Choices
    • Additional Connectivity
        Bluetooth, Wi-Fi, Ethernet, RF Input, SPDIF
    • Audio Jack
        Composite In (Phone Jack Type)
    • Connect to Computers via
        HDMI - HDMI
    • Connect to DVD Players via
        Composite
    • Connect to Gaming Consoles via
        HDMI
    • Connect to Home Theatre via
        Digital Optical
    • Connect to Set-top Box via+
        HDMI
    • Stream Content from devices
    TV Placement on Stand
    • Depth (with stand)
        7.08 cm
    • Height (with stand)
        71.5 cm
    • Weight (with stand)
        9.5 kg
    • Width (With Stand)
        122.8 cm
    TV Placement Wall Mounted
    • Depth (without stand)
        23 cm
    • Height (without stand)
        77.6 cm
    • Weight (without stand)
        9.6 kg
    • Width (Without Stand)
        122.8 cm
    Power Details
    • Standby Power Consumption
        Under 0.5W