LG 139.7 cm (55 inch) 4K Smart OLED TV, OLED55G56LA, Black
Product Info
Delivery Related
Key Features
Description
Specifications
Customer Reviews
7.5% Upto 4000 HDFC/ICICI CC*
LIMITED_TIME_OFFER
add to compareCompare
remove from compareRemove from Compare
Delivery Related
Apply
Please enter a pincode.
Key Features
  • Display Resolution - 4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • Connectivity - 4 HDMI and 3 USB ports
  • Audio Output - 60 Watts
  • Refresh Rate - 165 Hz
See More
  • Description
  • Specifications
    General Information
    • Item Code
    • Brand
        LG
    • Series
        G5
    • Model
        OLED55G56LA
    • Colour
        Black
    • Sub-brand
        LG
    TV Display
    • Display Technology
        OLED
    • Display Type
        Ultra HD (4K)
    • HDR
        Yes
    • Screen Resolution
        3840 x 2160 - Ultra HD
    • Screen Size (Diagonal)
        139.7 cm - 55 inch
    TV OS
    • TV Operating System
        webOS
    HDMI & USB Ports
    • No of HDMI Ports
        4
    • No. of USB Ports
        3
    • USB
        Yes
    TV Audio Related
    • Rated Speaker Output Power (RMS)
        60 Watts
    TV Connectivity Choices
    • Additional Connectivity
        Bluetooth
    • Connect to Router via
        Wi-FI
    • Stream Content from devices
    • Wi Fi
    TV Placement on Stand
    • Depth (with stand)
        26.3 cm
    • Height (with stand)
        74.2 cm
    • Width (With Stand)
        122.2 cm
    TV Placement Wall Mounted
    • Depth (without stand)
        70.3 cm
    • Width (Without Stand)
        122.2
    Power Details
    • Power Consumption
        340 Watt
    • Power Supply
        220 VAC