HP Omen 15 HyperX 15-GA0005TX Gaming Laptop (14th Gen Intel Core i7-14650HX/24 GB/1 TB SSD/8 GB-NVIDIA GeForce RTX 5060/Windows 11 Home/MS Office Home 2024/2.5K), 38.9 cm - 15.3 inch, Shadow Black, Black Chrome Logo
Product Info
Delivery Related
Key Features
Description
Specifications
Customer Reviews
5% OFF OR 6 Month No Cost EMI*
LIMITED_TIME_OFFER
add to compareCompare
remove from compareRemove from Compare
Delivery Related
Apply
Please enter a pincode.
Key Features
  • Processor: 14th Generation Intel Core i7 processor
  • RAM: 24 GB
  • Internal Storage: 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
  • Operating System: Windows 11 Home
See More
  • Description
  • Specifications
    General Information
    • Item Code
    • Brand
        HP
    • Series
        Omen 15
    • Model
        HyperX Omen 15-GA0005TX
    • Colour
        Shadow Black, Black Chrome Logo
    • Laptop Type
        Gaming Laptop
    • Product Series
        Omen 15
    Laptop Display
    • Anti glare Screen
        Yes
    • Aspect Ratio
        16:09
    • Screen Resolution
        2560 X 1600 px
    • Screen Size
        15 inch - 15.9 inch
    • Screen Size (Diagonal)
        38.9 cm - 15.3 inch
    • Touch Screen
        No
    Laptop Hardware
    • Cache Memory
        30 MB L3 cache,
    • Card Reader
        Yes
    • Graphic Card Memory
        8 GB
    • Graphics Card - Brand
        Nvidia
    • Graphics Card - Sub-Brand
        GeForce
    • Memory (RAM)
        24 GB
    • Processor
        14th Generation Intel Core i7 processor
    • Storage Type
        SSD
    • Storage Type Capacity
        1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
    Processor Related
    • Processor Brand
        Intel
    • Processor Core
        16-Core
    • Processor Model Number
        Core i7-14650HX
    • Processor Speed
        up to 5.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 16 cores, 24 threads