Toshiba 215.9 cm (85 inch) 4K UHD QLED VIDAA OS TV, 85Z570RP, Black
Product Info
Delivery Related
Key Features
Description
Specifications
Customer Reviews
7.5% Upto 4000 HDFC/ICICI CC*
add to compareCompare
remove from compareRemove from Compare
Delivery Related
Apply
Please enter a pincode.
Key Features
  • TV Operating System - VIDAA OS
  • Display Resolution - QLED (3840 x 2160) px
  • Audio Output - 61 Watts
See More
  • Description
  • Specifications
    General Information
    • Item Code
    • Brand
        Toshiba
    • Series
        Z570RP
    • Model
        85Z570RP
    • Colour
        Black
    • Sub-brand
        Toshiba
    TV Display
    • 3D Technology
        No
    • Contrast Ratio
    • Display Technology
        QLED
    • Display Type
        Ultra HD (4K)
    • HDR
        Yes
    • Response Time
        6 ms
    • Screen Resolution
        3840 x 2160
    • Screen Size (Diagonal)
        215.9 cm - 85 inch
    SMART TV Features
    • Preloaded Apps
        Amazon Prime Video, Netflix, JioHotstar, App Store and Youtube
    TV OS
    • TV Operating System
        VIDAA
    HDMI & USB Ports
    • No of HDMI Ports
        4
    • No. of USB Ports
        2
    • USB
        Yes
    TV Audio Related
    • Rated Speaker Output Power (RMS)
        61 W
    • Surround Sound Technology
    TV Connectivity Choices
    • Additional Connectivity
        BT 5.0, 4 HDMI, 2 USB, Wi-Fi (2.4G and 5G), Ethernet RJ45
    • Audio Jack
    • Connect to DVD Players via
        HDMI
    • Connect to Home Theatre via
        HDMI
    • Connect to Router via
        Ethernet (LAN)
    • Stream Content from devices
    • Wi Fi
    TV Placement on Stand
    • Depth (with stand)
        39 cm
    • Height (with stand)
        112.7 cm
    • Weight (with stand)
        37.1 kg
    • Width (With Stand)
        189.2 cm
    TV Placement Wall Mounted
    • Height (without stand)
    • Length (without Stand)
        9.9 cm
    • Weight (without stand)
        36 kg
    • Width (Without Stand)
    Power Details
    • Power Consumption
        330 W
    • Power Supply
        AC100~ 240 , 50 Hz/ 60 Hz
    • Standby Power Consumption
        0.5 W