Sansui Prime Series 60 cm (24 inch) HD Ready LED TV JSY24NSHD (Black) with 20W Speaker
Product Info
Delivery Related
Key Features
Specifications
Customer Reviews
add to compareCompare
remove from compareRemove from Compare
Delivery Related
Apply
Please enter a pincode.
Key Features
  • Resolution: HD (1280 x 720)
  • Connectivity: 2 HDMI & 2 USB Ports
  • Sound: 20 Watts
  • Refresh Rate: 60 Hz
  • Specifications
    General Information
    • Item Code
    • Brand
        Sansui
    • Series
        Prime Series
    • Model
        JSY24NSHD
    • Colour
        Black
    TV Display
    • 3D Technology
        No
    • Display Type
        HD Ready
    • HDR
        No
    • Panel Type
        VA
    • Screen Resolution
        1280 x 720 - HD
    • Screen Size (Diagonal)
        60.96 cm - 24 inch
    HDMI & USB Ports
    • No of HDMI Ports
        2
    • No. of USB Ports
        2
    • USB
        Yes
    TV Audio Related
    • Rated Speaker Output Power (RMS)
        20 Watt
    TV Connectivity Choices
    • Additional Connectivity
        RF In
    • Connect to DVD Players via
        HDMI
    • Connect to Home Theatre via
        HDMI
    • Gesture Control
    • Stream Content from devices
    • Wi Fi
    TV Placement on Stand
    • Depth (with stand)
        13.9 cm
    • Height (with stand)
        40.5 cm
    • Weight (with stand)
        2500 g
    • Width (With Stand)
        62 cm
    TV Placement Wall Mounted
    • Depth (without stand)
        8 cm
    • Height (without stand)
        33.5 cm
    • Width (Without Stand)
        56
    Power Details
    • Power Consumption
        40 Watt
    • Power Supply
        AC 100 - 240 V