LG 139.7 cm (55 inch) Ultra HD Smart LED TV, 55UA83506LA, Black
Product Info
Delivery Related
Key Features
Description
Specifications
Customer Reviews
7.5% Upto 4000 HDFC/ICICI CC*
LIMITED_TIME_OFFER
add to compareCompare
remove from compareRemove from Compare
Delivery Related
Apply
Please enter a pincode.
Key Features
  • Display Resolution - 4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • Connectivity - 3 HDMI and 1 USB ports
  • Audio Output - 20 Watts
  • Refresh Rate - 60 Hz
See More
  • Description
  • Specifications
    General Information
    • Item Code
    • Brand
        LG
    • Series
        UA8350
    • Model
        55UA83506LA
    • Colour
        Black
    • Sub-brand
        LG
    TV Display
    • Display Type
        Ultra HD (4K)
    • HDR
        Yes
    • Screen Resolution
        3840 x 2160 - Ultra HD
    • Screen Size (Diagonal)
        139.7 cm - 55 inch
    TV OS
    • TV Operating System
        webOS
    HDMI & USB Ports
    • No of HDMI Ports
        3
    • No. of USB Ports
        1
    • USB
        Yes
    TV Audio Related
    • Rated Speaker Output Power (RMS)
        20 W
    TV Connectivity Choices
    • Additional Connectivity
        Bluetooth
    • Connect to Router via
        Wi-FI
    • Stream Content from devices
    • Wi Fi
    TV Placement on Stand
    • Depth (with stand)
        23 cm
    • Height (with stand)
        78 cm
    • Width (With Stand)
        123.6 cm
    TV Placement Wall Mounted
    • Depth (without stand)
        6.79 cm
    • Height (without stand)
        71.8 cm
    • Width (Without Stand)
        123.6
    Power Details
    • Power Consumption
        140 Watt
    • Power Supply
        AC 100~240V 50-60Hz