HP OmniBook 5 NGAI 16-AG1048AU Standard Laptop (AMD Ryzen 7 AI 7 350/16 GB/512 GB SSD/AMD Radeon 840M Graphics/Windows 11 Home/MSOffice + MISC PC Game Pass DA 3M/2K), 40.6 cm - 16 inch, Glacier Silver
Product Info
Delivery Related
Key Features
Description
Specifications
Customer Reviews
5% OFF OR 6 Month No Cost EMI*
LIMITED_TIME_OFFER
add to compareCompare
remove from compareRemove from Compare
Delivery Related
Apply
Please enter a pincode.
Key Features
  • Processor: AMD Ryzen 7 AI 7 350 Processor up to 5.0 GHz max boost clock
  • RAM: 16 GB
  • Internal Storage: 512 GB SSD
  • Operating System: Windows 11 Home
See More
  • Description
    HP OmniBook 5 NGAI 16-AG1037AU Standard Laptop (AMD Ryzen 7 AI 7 350/16 GB/512 GB SSD/AMD Radeon 840M Graphics/Windows 11 Home/MSOffice + MISC PC Game Pass DA 3M/2K), 40.6 cm - 16 inch, Glacier Silver
  • Specifications
    General Information
    • Item Code
    • Brand
        HP
    • Series
        OmniBook 5
    • Model
        OmniBook 5 NGAI 16-AG1048AU
    • Colour
        Glacier Silver
    • Laptop Type
        Standard Laptop
    Laptop Display
    • Aspect Ratio
        16:09
    • Screen Resolution
        1920 x 1200 px
    • Screen Size (Diagonal)
        40.6 cm - 16 inch
    Laptop Hardware
    • Cache Memory
        16 MB L3 cache
    • Graphics Card - Brand
        AMD
    • Graphics Card - Sub-Brand
        Radeon
    • Memory (RAM)
        16 GB
    • Memory Details
        16 GB
    • Processor
        AMD Ryzen 7 AI 7 350 Processor up to 5.0 GHz max boost clock
    • Storage Type
        SSD
    Processor Related
    • Processor Brand
        AMD
    • Processor Core
        Octa-core
    • Processor Model Number
        AI 7 350
    • Processor Speed
        up to 5.0 GHz max boost clock
    Graphics Card Related
    • Graphics Card Model
        AMD Radeon 840M Graphics
    Laptop Connectivity
    • Bluetooth
        Yes
    • Bluetooth Version
        v5.4
    • HDMI
        HDMI 2.1
    • Operating System
        Windows 11 Home
    • Operating System Type
        Windows
    Audio Details
    • Speaker Type
        Audio DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio
    Built-in Functions
    • Web Camera
        5 MP
    Certificates & Ratings
    • Certifications
        Energy Star
    Power Details
    • Battery Cell
        3-Cell
    • Battery Run Time
        Battery recharge time Supports battery fast charge: approximately 50% in 30 minutes[5]
    • Battery Type
        Lithium Polymer (Li-Poly)
    • Power Consumption
        43 Watt
    • Power Supply
        65 W